Графічні редактори – це прикладні програми, що служать для створення, перегляду, редагування кольорових графічних зображень. В ОС Windows таким редактором є Paint.

Загальний вигляд вікна типовий для програм ОС Windows: у верхній його частині розміщується смуга заголовка, що складається з назви програми, назви малюнка; у лівій частині стрічки заголовка знаходиться кнопка віконного меню, що має вигляд емблеми редактора, у правій частині – розміщені кнопки управління вікном. Під стрічкою заголовка розміщено меню програми, що складається з пунктів: Файл, Правка, Вигляд, Малюнок, Палітра, Довідка. Центральну частину вікна займає ділянка малювання. Зліва, біля межі вікна, знаходиться панель інструментів, що використовується для створення і редагування зображення. Під панеллю інструментів розміщується панель зразків, вигляд яких змінюється залежно від вибраного інструмента. Так, наприклад, при виборі інструмента “лінія” в наборі зразків буде представлено набір зразків ширини лінії.

Під ділянкою малювання розміщена палітра. Вона представлена 28 зразками кольору, що розміщуються в два ряди, їх використовують для малювання. Змінюють колір за допомогою клацання зразка кольору. У лівому нижньому куті, між палітрою і набором інструментів розміщено індикатор кольорів. В індикаторі квадрат, розміщений попереду, зафарбовано основним кольором. Другий квадрат частково перекривається першим, він зафарбований фоновим кольором. Ліва кнопка миші працює з основний кольором, а права кнопка –  фоновим кольором.

Вздовж нижньої межі вікна розміщена стрічка стану, в якій, крім звичайних повідомлень, відображаються координати покажчика миші. Інструменти використовують для створення і редагування малюнків. Щоб вибрати інструмент, необхідно клацнути відповідну кнопку в наборі інструментів. Кнопка активного інструмента зображається інверсним кольором.

Розглянемо призначення кнопок панелі інструментів:

 

Виділення довільної ділянки. Використовують для виділення контуром (пунктирною лінією) фрагмента малюнка довільної форми.

Виділення прямокутної ділянки. Використовують для виділення прямокутного фрагмента.

Гумка. Цим інструментом користуються для видалення непотрібних фрагментів малюнка. Він “стирає” об’єкти, намальовані основним кольором, зафарбовуючи шлях переміщення вказівки кольором фону.

Заливка. Зафарбовує замкнену ділянку. Якщо фігура, що зафарбовується, має розрив та фарба “розпливеться” по всій ділянці малювання.

Вибір кольору. Дає можливість копіювати певний колір об’єкта. Для цього потрібно вказати на ділянку, колір якої потрібно вибрати; вибраний колір демонструється на індикаторі поточних кольорів, що зручно, якщо малюнок складний.

Масштаб. Дозволяє працювати з малюнком, представленим у збільшеному масштабі. Величина збільшення вибирається в наборі зразків.

Олівець. Дозволяє малювати від руки лінію, що повторює рух вказівки миші при натиснутій кнопці. Олівцем малюють лінії мінімальної ширини в один піксель довільної форми.

Пензлик. При малюванні пензликом вибирають спочатку основний колір, а потім розмір цього інструмента. Ширина лінії залежить від форми і напрямку руху пензлика.

Аеронраф. Перед початком роботи цим інструментом вибирають його розмір і колір на палітрі. Швидкість переміщення розпилювача впливає на щільність фарби.

Надпис. Дозволяє створювати малюнки з фрагментами тексту.

Лінія. Цей інструмент дозволяє малювати лінії заданої ширини і кольору. Ширина лінії вибирається в наборі зразків, колір – на палітрі.

Крива. Служить для малювання плавних кривих заданого кольору. Ширина лінії задається під набором інструментів. Лінія може мати два вигини.

Прямокутник. Призначений для креслення прямокутників і квадратів (з натиснутою клавішею Shift) із заданим типом заповнення.

Багатокутник. Використовують для малювання послідовності прямих ліній, що утворюють багатокутник із заданим типом заповнення.

Еліпс. Дозволяє накреслити еліпс і коло (якщо утримувати клавішу Shift)  із заданим кольором і типом заповнення.

Advertisements